Чарго (Пирава)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Чарго

Карта

Местоположба 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944Координати: 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944
Основни податоци
Место Пирава
Општина Валандово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Чаргоархеолошко наоѓалиште во валандовското село Пирава. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на блага височинка, оддалечена југозападно од селото на околу 1.300 м, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069