Чанаккале (покраина)

Чанаккале (турски: Çanakkale) — покраина во во северна Турција. Административен центар е истоимениот град Чанаккале. Поделена е на 12 општини.

Чанаккале
Çanakkale ili
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Чанаккале во Турција
Местоположба на покраината Чанаккале во Турција
ЗемјаТурција
РегионМраморен
Површина
 • Total9.737 км2 (3,759 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total490.397
 • Густина0.050/км2 (0.13/ми2)
Повик. бр.0286
Рег. таб.17
Мреж. местоcanakkale.gov.tr

ПоврзаноУреди

НаводиУреди



Координати: 40°02′27″N 26°33′37″E / 40.04083° N; 26.56028° E / 40.04083; 26.56028