Црква (Марвинци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црква

Карта

Местоположба 41°17′00″N 22°29′53″E / 41.28333° СГШ; 22.49806° ИГД / 41.28333; 22.49806
Основни податоци
Место Марвинци
Општина Валандово
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во валандовското село Марвинци. Претставува осамен наод од римското време. Недалеку од селската црква „Св. Петка“ се наоѓа мермерно торзо од машка војничка статуа, зачувана во висина од 1,5 м.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069