Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Свети Јован

црква во серското преградие Свети Јован

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во Свети Јован, преградие на градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Претставува парохиски храм на селото..[1]

Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
41°6′6.0″N 23°35′5.5″E / 41.101667° СГШ; 23.584861° ИГД / 41.101667; 23.584861Координати: 41°6′6.0″N 23°35′5.5″E / 41.101667° СГШ; 23.584861° ИГД / 41.101667; 23.584861
МестоСвети Јован, Сер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1930
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Храмот се наоѓа во источниот дел на Свети Јован. Изграден е во 1930 г. и е осветен на 21 ноември 1980 г. При црквата работи и неделно училиште. Во парохијата влегуваат и црквите „Св. Јован“ и „Св. Ѓорѓи“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 декември 2017.