Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Демир Капија

црква во градот Демир Капија

Успение на Пресвета Богородица — православен храм во Демир Капија. Таа е централна парохиска црква и е изградена е во 1937 година[1].

Успение на Пресвета Богородица

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1937
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. „Успение на Пресвета Богородица - Демир Капија“. Повардарска епархија. Посетено на 19 декември 2010.

Надворешни врски уреди