Црква „Сите Солунски Светители“ - Солун

црква во Солун

Сите Солунски Светители (грчки: Αγίων Πάντων εν Θεσσαλονίκη) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.

Сите Солунски Светители
Αγίων Πάντων εν Θεσσαλονίκη
Карта
40°36′8″N 22°58′46″E / 40.60222° СГШ; 22.97944° ИГД / 40.60222; 22.97944
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполна базилика
Изградба1994 – 2005
Управа
ЕпархијаСолунска

Црквата се наоѓа во населбата Харилау, во дворот на Вишата духовна акадмеија. Сместена е на улица „Николаос Пластирас“ бр. 65.[1][2]

Храмот е дел од парохијата на „Св. Никола и Св. Димитриј“. Каменот-темелник е поставен во 1994 г. од митрополитот Пантелејмон II Солунски. Црквата е свечено отворена во 2005 г. од митрополитот Антим Солунски. Градбата претставува крстовидна базилика со купола. Проектирана е од архитектот Константинос Хаѕикостас.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 24.
  2. „Άγιοι Πάντες οι εν Θεσσαλονίκη“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 16 октомври 2016.