Црква „Св. Фотиј“ - Солун

црква во Солун

Свети Фотиј (грчки: Αγίου Φωτίου) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Фотиј
Αγίου Φωτίου
Карта
40°35′52″N 22°57′4″E / 40.59778° СГШ; 22.95111° ИГД / 40.59778; 22.95111Координати: 40°35′52″N 22°57′4″E / 40.59778° СГШ; 22.95111° ИГД / 40.59778; 22.95111
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Мреж. местоagiosfotios.gr
Архитектура
Изградба1997 – 2009
Управа
ЕпархијаСолунска

Храмот се наоѓа на улиците „Ласкаратос“ и „Марија Калас“, во јужниот дел на населбата Пирги. Камен-темелникот е поставен на 27 септември 1997 г. од патријархот Вартоломеј и митрополитот Пантелејмон Солунски. Отворен е на 10 јуни 2007 г. и осветен на 17 мај 2009 г. од митрополитот Антим Солунски.[2] Во храмот се чуваат мошти на Апостол Лука Евангелист и дел од Чесниот Крст.[3]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Άγιος Φώτιος“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 10 октомври 2016.
  2. „Ιστορικό Ανεγέρσεως Ιερού Ναού Αγίου Φωτίου του Μεγάλου“. Ι.Ν.Αγίου Φωτίου. Архивирано од изворникот на 2016-10-28. Посетено на 10 октомври 2016.
  3. Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 97.

Надворешни врски Уреди