Црква „Св. Талалеј“ - Клисура

црква во селото Клисура, Македонија

Свети Талалеј — манастирска црква на Клисурскиот манастир во демиркапиското село Клисура, Македонија.[1]

Свети Талалеј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°22′59″N 22°17′16″E / 41.38306° СГШ; 22.28778° ИГД / 41.38306; 22.28778Координати: 41°22′59″N 22°17′16″E / 41.38306° СГШ; 22.28778° ИГД / 41.38306; 22.28778
Место Клисура
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Талалеј
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа надвор од селото, до која води земјена патека.

Местоположба уреди

Црквата е сместена надвор од селото, во негова непосредна близина.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Стратегија за локален економски развој 2015-2020“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-08-12. Посетено на 1 октомври 2021.

Надворешни врски уреди