Црква „Св. Стефан“ - Шивец

црква во селото Шивец

Свети Стефан — главна селска црква во кавадаречкото село Шивец.[1][2]

Свети Стефан

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба

Карта

Координати 41°26′56″N 21°55′59″E / 41.44889° СГШ; 21.93306° ИГД / 41.44889; 21.93306Координати: 41°26′56″N 21°55′59″E / 41.44889° СГШ; 21.93306° ИГД / 41.44889; 21.93306
Место Шивец
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Стефан
Архитектонски опис

Таа се наоѓа на излезот од самото село, а во нејзина близина се наоѓаат и селските гробишта. Денес, црквата се наоѓа во лоша состојба.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 18 февруари 2018.

Надворешни врски уреди