Црква „Св. Спас“ - Стиник

црква во Стиник, Струмичко

Свети Спас или Вознесение Христовоцрква во струмичкото село Стиник, Општина Ново Село, изградена во доцнопреродбенички стил. Ѝ припаѓа на Струмичката епархија на МПЦ - ОА.[1]

Свети Спас
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Местоположба

Карта

Координати 41°28′5″N 22°55′29″E / 41.46806° СГШ; 22.92472° ИГД / 41.46806; 22.92472
Место Стиник
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Завршено 1860
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна псевдобазилика

Храмот е подигнат во 1860 г. на северниот крај на селото.[1] Претставува трикорабна псевдобазилика со рамен дрвен касетиран таван на трите кораба.[2][3]

Иконостасот на црквата е насикан во 1898 г. од струмичкиот зограф Григориј Пецанов.[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Чаловска, Емилија Апостолова (2022). „Осврт на преродбенската црковна архитектура во Струмичкиот. Регион“ (PDF). Македонски фолклор (81): 202.
  2. Чаловска, Емилија Апостолова (2022). „Осврт на преродбенската црковна архитектура во Струмичкиот. Регион“ (PDF). Македонски фолклор (81): 203.
  3. Чаловска, Емилија Апостолова (2022). „Осврт на преродбенската црковна архитектура во Струмичкиот. Регион“ (PDF). Македонски фолклор (81): 212.
  4. Чаловска, Емилија Апостолова (2022). „Осврт на преродбенската црковна архитектура во Струмичкиот. Регион“ (PDF). Македонски фолклор (81): 219.