Црква „Св. Софија“ - Издеглавје

црква во селото Издеглавје

Света Софија — помала црква во селото Издеглавје, сместена надвор од селото.[1]

Света Софија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба

Карта

Координати 41°21′00″N 20°49′25″E / 41.35000° СГШ; 20.82361° ИГД / 41.35000; 20.82361
Место Издеглавје
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Софија
Архитектонски опис

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 22 октомври 2016.

Надворешни врски

уреди