Црква „Св. Димитриј“ - Издеглавје

црква во селото Издеглавје

За археолошкото наоѓалиште, видете Св. Димитрија

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба

Карта

Координати 41°20′51″N 20°49′11″E / 41.34750° СГШ; 20.81972° ИГД / 41.34750; 20.81972
Место Издеглавје
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба XX век
Архитектонски опис

Свети Димитриј (позната и како Свети Димитрија) — гробјанска селска црква во селото Издеглавје, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Местоположба

уреди

Црквата е сместена надвор од селото.

Историја

уреди

Црквата е изградена во XX век.[1] Според натписот на црквата, во 2005 година била целосно обновена.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 22 октомври 2016.

Надворешни врски

уреди