Црква „Св. Преображение“ - Солун (XX век)

црква од XX век со Солун

Свето Преображение (грчки: Ιερός Ναός Μεταμορφώσεως του Σωτήρος) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свето Преображение
Μεταμορφώσεως του Σωτήρος
Карта
40°36′38″N 22°57′25″E / 40.61056° СГШ; 22.95694° ИГД / 40.61056; 22.95694
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Мреж. местоinmetamorfoseos.gr
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Изградба1969 – 1984
Управа
ЕпархијаСолунска

Парохијата е една од најновите и најголемите во градот. Сместена е во населбата Пирги на улица „Делфи“. Создадена е во 1969 г., кога е отворен приземниот кат на храмот. Црквата е отворена во 1984 г. и осветена на 2 ноември 1986 г. од митрополитот Пантелејмон Солунски. Од март 2003 г. во црквата има копија на иконата „Достојно Ест“.[2][3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Μεταμόρφωσις του Σωτήρος“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 10 октомври 2016.
  2. „Ιστορικό Ανεγέρσεως Ιερού Ναού Αγίου Φωτίου του Μεγάλου“. Ιερός Ναός Μεταμορφώσεως του Σωτήρος. Архивирано од изворникот на 2016-10-28. Посетено на 10 октомври 2016.
  3. Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 79.

Надворешни врски уреди