Црква „Св. Петка“ - Туркохор

црква во Туркохор, Берско

Света Петка (грчки: Αγία Παρασκευή) — црква во селото Туркохор, Берско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Света Петка
Αγίας Παρασκευής
Карта
40°33′44.9″N 22°10′49.1″E / 40.562472° СГШ; 22.180306° ИГД / 40.562472; 22.180306Координати: 40°33′44.9″N 22°10′49.1″E / 40.562472° СГШ; 22.180306° ИГД / 40.562472; 22.180306
МестоТуркохор, Берско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типеднокроабна базилика
ЗавршенаXVIII век
Управа
Архијерејско намесништвоБерско
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Црквата е изградена на крајот од XVIII век. По доаѓањето на понтските Грци во Туркохор во 1922 г. во неа се поставени вредните предмети и иконите, донесени од црквата „Сретение Господово“ во Тахтагран.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Χωριά του κάμπου“. Discover Veria. Посетено на 7 јануари 2018.