Црква „Св. Петка“ - Милетково

црква во селото Милетково, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Милетково.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Координати 41°17′01″N 22°27′38″E / 41.28361° СГШ; 22.46056° ИГД / 41.28361; 22.46056Координати: 41°17′01″N 22°27′38″E / 41.28361° СГШ; 22.46056° ИГД / 41.28361; 22.46056
Место Милетково
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1860
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Света Петка — главна селска црква во гевгелиското село Милетково, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа во самото село, во непосредна близина на основното училиште.

ИсторијаУреди

 
Историска фотографија на црквата од 1931 година

Црквата била стара, изградена пред 1860 година. Сепак, првичната црква била опожарена и изгорела за време на Првата светска војна. Откако завршила војната црквата била обновена, но во 1931 година била повторно разурната од катастрофален земјотрес. Во 1932 година вторпат била обновена.[2]

АрхитектураУреди

Според својот архитектонски облик, црквата е трикорабна со полукружна олтарна апсида на источниот ѕид (од надвор). Покривот на црквата е на две води. Храмот бил изграден од обичен камен. На јужната и на западната страна има отворен трем. Главниот влез во храмот е од јужната, а споредниот влез е од западната страна.[2]

ФрескоживописУреди

Црквата не поседува фрескоживопис.[2]

ИконостасУреди

Црквата поседува иконостас со икони од поново време. Некои од нив потекнуваат во 1932 година, кога всушност по вторпат се обновила црквата.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-08.

Надворешни врскиУреди