Црква „Св. Петка“ - Мали Влај

Света Петка — селска црква во струшкото село Мали Влај.[1]

Света Петка
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Втора струшка
Местоположба
Место Мали Влај
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Балканска
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано уреди