Црква „Св. Петка“ - Локов

црква во селото Локов
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Гробјанска црква во Локов (1).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба
Координати 41°21′45.5″N 20°38′48.6″E / 41.362639° N; 20.646833° E / 41.362639; 20.646833Координати: 41°21′45.5″N 20°38′48.6″E / 41.362639° N; 20.646833° E / 41.362639; 20.646833
Населено место Локов
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено почеток на XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — гробјанска црква во селото Локов.[1] Сместена е во крајниот јужен дел од селото.

ИсторијаУреди

Црквата била изградена на почетокот од XX век.

АрхитектураУреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источниот ѕид. Влезот е сместен од западната страна. На северниот ѕид има два прозорци, а на средината од апсидата отвор во облик на крст. Објектот е изграден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 40. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди