Црква „Св. Петка“ - Крушево

црква во градот Крушево

Света Петка — манастирска црква во Крушево, Македонија.[1] Црквата била завршена во 2016 година, а истата година на 14 јуни била осветена.[2]

Света Петка
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Карта

Место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римјанка
Завршено 2016
Осветување 14 јуни 2016
Архитектонски опис

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на манастирската црква Света Петка во Крушево[мртва врска]

41°21′54″N 21°14′30″E / 41.36505752577113° СГШ; 21.241579814749922° ИГД / 41.36505752577113; 21.241579814749922