Црква „Св. Петка“ - Криводол

црква во Криводол, Драмско

Света Петка (грчки: Αγίας Παρασκενής Καλλιθέας) — црква во селото Криводол, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.

Света Петка
Αγίας Παρασκενής
Карта
41°6′59.0″N 23°54′55.6″E / 41.116389° СГШ; 23.915444° ИГД / 41.116389; 23.915444
МестоКриводол, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типеднокорабен храм
Завршена1890
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Црквата е изградена во 1890 г. според плочата вградена однадвор на шестстарната апсида. Некои од иконостасните и другите икони ја носат годината 1891. Храмот има женска црква со свој влез од јужната страна и трем на западната, лесно навален на север. Внатре се чува вреден амвон на кој се насликани четворицата евангелисти и владички престол со резбан балдахин.[1]

Според Георги Стрезов во 1891 г. црквата била потчинета на Патријаршијата.[2] Обновена е во 1924 – 1926 г. што се гледа од некои икони и резбаните врати.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιστορία Πλεύνας-Πετρούσας. Η Παλαιά Εκκλησία Πλεύνας και άλλες 32 Μεταβυζαντινές Εκκλησίες στο Νομό Δράμας“. Τα Νέα της Πετρούσας. Посетено на 14 ноември 2014.
  2. Стрезов, Георги (1891). „Два санджака отъ Источна Македония“ (PDF). Периодическо списание на Българското книжовно дружество въ Средѣцъ. Средѣцъ: Държавна печатница. Година Осма (XXXVII–XXXVIII): 2.