Отвори го главното мени
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква Св. Петка Галичник.jpg

Поглед на црквата „Св. Петка“ во Галичник

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Галичник
Општина Маврово и Ростуша
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба XVI век
Завршено XVI век
Ктитор =
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Петка“ — една од неколкуте цркви во мијачкото село Галичник. Се наоѓа во длабока на крајот на селото, во правец на запад.

Црквата Света Петка во Галичник