Црква „Св. Петка“ - Бистренци

црква во селото Бистренци, Македонија

Света Петка — главна селска црква во демиркапиското село Бистренци, Македонија.[1][2]

Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°26′28″N 22°11′49″E / 41.44111° СГШ; 22.19694° ИГД / 41.44111; 22.19694
Место Бистренци
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1967
Осветување 1971
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа надвор од селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

уреди

До црквата се стигнува преку земјен пат, кој продолжува до брегот на реката Вардар.

Историја

уреди

Црквата започнала да се гради во 1967 година, а била осветена во 1971 година.[2][3]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-08-26.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 26 август 2021.

Надворешни врски

уреди