Црква „Св. Пантелејмон“ - Капуџилар

средновековна црква кај Капуџилар, Солун

Свети Пантелејмон (грчки: Αγίου Παντελεήμονος Πανοράματος) — средновековна црква кај солунското преградие Капуџилар, Егејска Македонија.[1]

Свети Пантелејмон
Αγίου Παντελεήμονος
Карта
40°37′3.9″N 23°1′39.4″E / 40.617750° СГШ; 23.027611° ИГД / 40.617750; 23.027611
МестоКапуџилар, Солун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршенасреден век
Управа
ЕпархијаСолунска

Урнатините на црквата се наоѓаат на планината Хортач северно од Капуџилар, на границата со Пејзаново. Изградена е во доцновизантискиот период како храм на стар манастир. Во внатрешноста се зачувани дел од фреските.[1]

Во 1987 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/11061/274/11-5-1987 - ΦΕΚ 326/Β/24-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-07-27. Посетено на 11 јуни 2018.