Црква „Св. Никола“ - Видрани

црква во селото Видрани
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Копачка 159.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°27′41.52″N 20°54′23.83″E / 41.4615333° N; 20.9066194° E / 41.4615333; 20.9066194Координати: 41°27′41.52″N 20°54′23.83″E / 41.4615333° N; 20.9066194° E / 41.4615333; 20.9066194
Населено место Видрани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Осветување 1989
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Видрани.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е сместена над селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

ИсторијаУреди

Црквата била изградена кон крајот на XX век.

Била осветена во 1989 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Иконостасот е изработен во 1989 година, а иконите на него се дело на Мирослав Крстески од Кичево.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди