Црква „Св. Никола“ - Балин Дол

црква во селото Балин Дол

Свети Никола — главна селска црква во гостиварското село Балин Дол, Македонија.[1]

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Гостиварска
Местоположба

Карта

Координати 41°47′11″N 20°56′28″E / 41.78639° СГШ; 20.94111° ИГД / 41.78639; 20.94111Координати: 41°47′11″N 20°56′28″E / 41.78639° СГШ; 20.94111° ИГД / 41.78639; 20.94111
Место Балин Дол
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1853
Осветување 1 јуни 1997
Архитектонски опис

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа на самиот крај на селото, на мала издигнатина на подножјето на планината Сува Гора. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Историја уреди

Црквата била изградена околу 1870-тите години како што запишал истражувачот Јован Трифуноски,[2] но според натписот на самиот ѕид при влезот во црквата, истата е подигната во 1853 година.

На местото на сегашната црква постоела мала црковна зграда.[2]

Во 1995 година црквата е возобновувана и реновирана, а во нејзиниот двор е изградена и зграда со трпезарија и помошни простории. Црквата била осветена на 1 јуни 1997 година.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 55.
  2. 2,0 2,1 Ф. Трифуноски, Јован (1976). Полог (антропогеографска проучавања) (српски). Српска академија наука и уметности. стр. 177.

Надворешни врски уреди