Црква „Св. Никола“ - Балин Дол

црква во селото Балин Дол
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква Св. Никола - Балин Дол.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Место Балин Дол
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1900/01
Архитектонски опис

„Свети Никола“црква во селото Балин Дол, во близината на градот Гостивар. Сместена е на самиот крај на селото, на мала издигнатина на подножјето на планината Сува Гора. Црквата е изградена на самиот почеток на XX век, односно околу 1900 година[1]. На местото на сегашната црква постоела мала црковна зграда[1]. Околу црквата се наоѓаат и селските гробишта[1]. Од неодамна црквата е возобновувана и реновирана, а во нејзиниот двор е изградена и зграда со трпезарија и помошни простории.

Црква „Свети Никола" во Балин Дол

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Ф. Трифуноски, Јован (1976). Полог (антропогеографска проучавања) (српски). Српска академија наука и уметности. стр. 177.