Црква „Св. Никита Нов“ - Сер

црква во Сер, Егејска Македонија

Свети Никита Нов (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Νικήτα του Νέου) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Никита Нов
Αγίου Νικήτα του Νέου
41°4′44.0″N 23°32′12.8″E / 41.078889° СГШ; 23.536889° ИГД / 41.078889; 23.536889Координати: 41°4′44.0″N 23°32′12.8″E / 41.078889° СГШ; 23.536889° ИГД / 41.078889; 23.536889
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполен храм
Изградба1994 – 2005
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Митрополитот Константин Серски од Света Гора донел дел од моштите на Свети Никита Нов и ги поставил во катедралата „Св. Архангели“. На 25 мај 1994 г. е основана парохија Свети Никита Нов и на 10 ноември 1996 г. е поставен камен-темелникот на улица „Харилаос Трикупис“ бр. 71. Во 1998 г. на Томина Недела во црквата е извршена првата богослужба и во него се преместени моштите на светецот. Храмот официјално е отворен на 27 февруари 2005 г. од митрополитот Теолог Серски. Градбата е крстокуполна со убав живопис, полилеи и резбан дрвен иконостас. Има два параклиса — „Св. Ѓорѓи и Св. Мелпомена“ и „Свети Евстатиј“. На 3 мај 2008 г. во него свечено се одбележани 200 години од смртта на светецот Никита Нов на Света Гора.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Νικήτα του Νέου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 12 декември 2017.