Црква „Св. Ксенија“ - Солун

црква во Солун

Света преподобна Ксенија (грчки: Οσίας Ξένη) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Света Ксенија
Οσίας Ξένη
Карта
40°36′7″N 22°58′4″E / 40.60194° СГШ; 22.96778° ИГД / 40.60194; 22.96778
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполен храм
Изградба1953 – 1967
Управа
ЕпархијаСолунска

Храмот се наоѓа во населбата Харилау, на улица „Мараслис“ бр. 59. Камен-темелникот е поставен во 1953 г. и црквата е осветена од митрополитот Пантелејмон I Солунски на 16 јуни 1967 г. Градбата претставува крстовиден храм со купола, дело на архитектот Јоанис Тирандафилидис. Во храмот се чуваат мошти на Света Ксенија Римска. Мермерниот иконостас и иконите се дело на светогорската работилница на Пахомеите. Во 1985 г. во црковниот двор е изграден културен центар.[2]

Параклис на црквата е стариот храм „Св. Ксенија и Св. Нектариј“, сместен на улица „Папанастасиос“ бр. 27.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Οσία Ξένη“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 10 октомври 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 57.