Црква „Св. Константин и Елена“ - Ланџа

црква во Ланџа, Лагадинско

Свети Константин и Елена (грчки: Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης) — црква во селото Ланџа, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Константин и Елена
Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης
Карта
40°46′55.0″N 23°31′37.1″E / 40.781944° СГШ; 23.526972° ИГД / 40.781944; 23.526972Координати: 40°46′55.0″N 23°31′37.1″E / 40.781944° СГШ; 23.526972° ИГД / 40.781944; 23.526972
МестоЛанџа, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполна базилика
Изградба1952 - 1985
Управа
Архијерејско намесништвоМавровско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е парохиски храм на селото.[1]

Почнала да се гради во 1952 г. Осветена е на 19 мај 1985 г. Градбата претставува крстокуполна базилика.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.