Црква „Св. Константин и Елена“ - Какараска

црква во Какараска, Серско

Свети Константин и Елена (грчки: Ιερός Ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης) — црква во селото Какараска, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Константин и Елена
Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης
Карта
41°0′8.3″N 23°33′28.5″E / 41.002306° СГШ; 23.557917° ИГД / 41.002306; 23.557917
МестоКакараска, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типбазилика
Изградба1933 - 1938
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја уреди

Храмот се наоѓа во центарот на селото. Почнал да се гради во 1933 г. со трудот на жителите. Отворен е во 1938 г. од митрополитот Константин Серски. Градбата претставува базилика. Внатрешноста е живописана со фрески.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 декември 2017.