Црква „Св. Еремија“ - Долни Стубол

црква во селото Долни Стубол

Свети Еремија — главна селска црква на селото Долни Стубол, во Општина Пробиштип.[1]

Свети Еремија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора пробиштипска
Местоположба

Карта

Координати 42°00′0.11″N 22°07′17.17″E / 42.0000306° СГШ; 22.1214361° ИГД / 42.0000306; 22.1214361
Место Долни Стубол
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Еремија
Архитектонски опис

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа на сретсело во селото Долни Стубол.

Историја уреди

Црквата била подигната во 1936 година, а била целосно обновена и преосветена во 2003 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Агатангел.[2]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Парохии при храм Света Богородица - Пробиштип“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2022-11-13. Посетено на 2022-11-13.

Надворешни врски уреди