Црква „Св. Димитриј“ - Тумбишта

црква во Тумбишта, Серско

Свети Димитриј (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου) — црква во селото Тумбишта, Серско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Поглед на црквата
41°1′28.0″N 23°36′38.1″E / 41.024444° СГШ; 23.610583° ИГД / 41.024444; 23.610583Координати: 41°1′28.0″N 23°36′38.1″E / 41.024444° СГШ; 23.610583° ИГД / 41.024444; 23.610583
МестоТумбишта, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1930
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

 
Мозаик на Свети Димитриј над влезот.

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1930 г. Осветена е во 1950 г. од митрополитот Константин Серско-нигритски. Градбата претставува сводеста базилика без купола со две камбанарии на запад. Внатрешноста е живописана во 1971 г. од серскиот зограф Георги Златанов (Георгиос Златанис).[1]

Во парохијата влегуваат и храмовите „Св. Неделя“, „Св. Јован Претеча“, „Св. Илија“ и „Св. Лазар“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Ἁγίου Δημητρίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 октомври 2019.