Црква „Св. Димитриј“ - Мрежичко

црква во селото Мрежичко

Свети Димитриј (понекогаш позната како Свети Димитрија) — главна селска црква во селото Мрежичко.[1][2]

Свети Димитриј

Поглед од далечина на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°12′43″N 21°59′35″E / 41.21194° СГШ; 21.99306° ИГД / 41.21194; 21.99306Координати: 41°12′43″N 21°59′35″E / 41.21194° СГШ; 21.99306° ИГД / 41.21194; 21.99306
Место Мрежичко
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Црквата е сместена над селото.

Историја уреди

Црквата Свети Димитриј во селото Мрежичко е од поново време. Нема фрескоживопис. На иконостасот има икони од руски зограф, а се наоѓаат и неколку икони од XIX век.[2]

Архитектура уреди

Таа е трикорабна црква.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Цркви во Ваташката парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 9 декември 2017.

Надворешни врски уреди