Црква „Св. Димитриј“ - Драчевица

црква во селото Драчевица, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Драчевица.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Координати 41°20′54″N 22°11′45″E / 41.34833° СГШ; 22.19583° ИГД / 41.34833; 22.19583Координати: 41°20′54″N 22°11′45″E / 41.34833° СГШ; 22.19583° ИГД / 41.34833; 22.19583
Место Драчевица
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 1858
Живопис XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Димитриј — главна селска црква во демиркапиското село Драчевица.[1][2]

Црквата се наоѓа јужно од селото, под возвишението Зајчар, кое преовладува во околината.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа под возвишението Зајчар,[3] кое е сместено јужно од селото.[2]

ИсторијаУреди

Црквата била подигната во 1858 година,[4] што е испишано на лакот од северниот влез во црквата.[2] Била подигнато на старо вакавиште, каде биле ископани неколку грчки надгробни плочи.[3]

АрхитектураУреди

Според својот архитектонски облик црквата е трикорабна со главен влез на северната страна.[2]

Црквата е скоро напуштена поради отселување на луѓето во Демир Капија.[2]

ФрескоживописУреди

Црквата била зографисана кон крајот на XIX век, а нејзиниот живопис е обновен во 1927 година според сочуваниот натпис над северниот влез во црквата, кој гласи „Сеи храм обновисја 1927 г. III 26 зoграфи Димитриа и Георгиа браќа Андонови и наследници Андон Илиа из Дебар“.[2]

ИконостасУреди

Иконостасот го исполнуваат мноштво икони изработени во периодот од 1863 до 1866 година од зографот Григориј (Пецанович) од Струмица.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-09-95. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. 3,0 3,1 Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 292.
  4. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 26 август 2021.

Надворешни врскиУреди