Црква „Св. Богородица“ - Дамјан

црква во селото Дамјан

Света Богородицацрква во селото Дамјан.

Света Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°37′38.9″N 22°20′29.5″E / 41.627472° СГШ; 22.341528° ИГД / 41.627472; 22.341528Координати: 41°37′38.9″N 22°20′29.5″E / 41.627472° СГШ; 22.341528° ИГД / 41.627472; 22.341528
Место Дамјан
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри од рударската населба „Дамјан“, непосредно од левата на патот кој води до селото.

Архитектура уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со мала полукружна апсида на источната страна. На западната и северната страна од храмот има отворена припрата. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и спроеден влез на северната страна. Објектот е изграден од цигли и камени тули, а покриен е со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има помошен објект и трпезарија.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди