Црква „Св. Атанасиј“ - Омур Беј

црква во Омур Беј, Нигритско

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Омур Беј, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Карта
40°51′18.3″N 23°40′36.2″E / 40.855083° СГШ; 23.676722° ИГД / 40.855083; 23.676722Координати: 40°51′18.3″N 23°40′36.2″E / 40.855083° СГШ; 23.676722° ИГД / 40.855083; 23.676722
МестоОмур Беј, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1955
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е гробишен храм, сместен на северниот крај на селото. Изградена е во 1955 г. и осветена од митрополитот Константин Серско-нигритски во 1965 година. Градбата претставува крстовиден храм без купола и подоцна додадена припрата.

Во парохијата влегуваат и црквите „Рождество на Пресв. Богородица“ од XVIII век и „Св. Атанасиј“, сместени на местото на старото село Омур Беј на Богданска Планина.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Αθανασίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.