Црква „Св. Атанасиј“ - Сопот

црква во селото Сопот

Свети Атанасиј — главна селска црква во кавадаречкото село Сопот.[1][2]

Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба

Карта

Координати 41°29′22″N 22°01′37″E / 41.48944° СГШ; 22.02694° ИГД / 41.48944; 22.02694Координати: 41°29′22″N 22°01′37″E / 41.48944° СГШ; 22.02694° ИГД / 41.48944; 22.02694
Место Сопот
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1977
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа во самото село и околу нејзе се распоредени селските гробишта.

Историја уреди

Црквата е изградена во 1977 година.[2]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 28 февруари 2018.

Надворешни врски уреди