Црква „Св. Архангел Михаил“ - Близанско

црква во селото Близанско

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во поречкото село Близанско, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Свети Архангел Михаил

Поглед на црквата заедно со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°45′37.24″N 21°09′46.44″E / 41.7603444° СГШ; 21.1629000° ИГД / 41.7603444; 21.1629000
Место Близанско
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1947
Архитектонски опис

Црквата е сместена покрај денешниот брег на вештачкото езеро Козјак, каде се наоѓаат и самите селски гробишта.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди