Црква „Св. Антониј“ - Неволјани (Серско)

црква во Неволјани, Серско

Свети Антониј (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Αντωνίου) — црква во селото Невојлани, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Антониј
Αγίου Αντωνίου
Карта
41°5′4.8″N 23°20′38.1″E / 41.084667° СГШ; 23.343917° ИГД / 41.084667; 23.343917Координати: 41°5′4.8″N 23°20′38.1″E / 41.084667° СГШ; 23.343917° ИГД / 41.084667; 23.343917
МестоНеволјани, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1955
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја Уреди

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1904 г. како мала бескуполна базилика. Поради порастот на населението, во 1955 г. е изграден нов храм, отворен на 13 ноември 1974 г. од митрополитот Константин Серски. Градбата претставува трикорабна бескуполна базилика, која на исток завршува со три конхи. Во 1996 г. е дограден нартекс, а малку подоцна започнало и живописувањето на храмот.[1]

Во парохијата влегуваат и храмовите „Успение на Пресв. Богородица“ и „Св. Илија“.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Ἁγίου Αντωνίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 19 декември 2017.