Црква „Св. Јован Претеча“ - Кавак (Нигритско)

црква во Кавак, Нигритско

Свети Јован Претеча (грчки: Τιμίου Προδρόμου) — црква во селото Кавак, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Јован Претеча
Τιμίου Προδρόμου
Поглед на црквата и камбанаријата
Карта
40°52′42.9″N 23°38′25.4″E / 40.878583° СГШ; 23.640389° ИГД / 40.878583; 23.640389
МестоКавак, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена2005
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е гробишен храм, сместен на северниот крај на селото. Камен-темелникот е постаевн на 2005 г. и црквата е осветена на 10 мај 2008 г. од митрополитот Теолог Серско-нигритски. Градбата претставува трикорабна базилика. Внатрешноста е живописана.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Τιμίου Προδρόμου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.