Црква „Св. Јован Претеча“ - Џами Маала (Серско)

црква во Џами Маала, Серско

Свети Јован Претеча (грчки: Τιμίου Προδρόμου) — црква во селото Џами Маала, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Јован Претеча
Τιμίου Προδρόμου
41°0′25.0″N 23°28′21.1″E / 41.006944° СГШ; 23.472528° ИГД / 41.006944; 23.472528Координати: 41°0′25.0″N 23°28′21.1″E / 41.006944° СГШ; 23.472528° ИГД / 41.006944; 23.472528
МестоЏами Маала, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1978
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1978 г. врз темелите на постар храм срушен во земјотресот од истата година. Градбата претставува крстокуполен храм. Осветена е на 6 октомври 2001 г. од митрополитот Максим Серско-нигритски.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Τιμίου Προδρόμου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 септември 2019.