Црква „Св. Ѓорѓи“ - Топалово

црква во Топалово, Серско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Топалово, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Претставува парохиски храм на селото.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
41°6′51.2″N 23°22′37.2″E / 41.114222° СГШ; 23.377000° ИГД / 41.114222; 23.377000Координати: 41°6′51.2″N 23°22′37.2″E / 41.114222° СГШ; 23.377000° ИГД / 41.114222; 23.377000
МестоТопалово, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстовиден храм
Завршена1947
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја Уреди

Црквата е изградена во 1947 г. Осветена е во 1984 г. од митрополитот Максим Серско-нигритски. Градбата претставува крстовиден храм без купола.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 18 октомври 2019.