Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ениќој (Серско)

црква во Ениќој, Серско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Ениќој, Серско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
41°4′7.1″N 23°23′25.3″E / 41.068639° СГШ; 23.390361° ИГД / 41.068639; 23.390361Координати: 41°4′7.1″N 23°23′25.3″E / 41.068639° СГШ; 23.390361° ИГД / 41.068639; 23.390361
МестоЕниќој, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстовиден храм
Завршена1936
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Камен-темелникот на црквата е поставен во 1936 г. од митрополитот Константин Серско-нигритски. Претставува крстовиден храм со две камбанарии на западното рамо и подоцна додадена припрата на запад. Вътрешността е изписана със стенописи.[1]

Во парохијата влегува и храмот „Преображение Христово“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 октомври 2019.