Црква „Св. Ѓорѓи“ - Валовишта

катедрала во Валовишта, Егејска Македонија

Свети Ѓорѓи (грчки: Ἱ. Μητροπολιτικός Ναός Ἁγίου Γεωργίου Σιδηροκάστρου) — црква во градот Валовишта, Егејска Македонија. Претставува главна катедрала на Валовишката епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Ѓорѓи
Ἁγίου Γεωργίου
Карта
41°14′29″N 23°23′40″E / 41.24139° СГШ; 23.39444° ИГД / 41.24139; 23.39444
МестоВаловишта
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1888
Управа
ЕпархијаВаловишка

Црквата е изградена во 1888 г. кога населението било под врховенството на Бугарската егзархија. Се наоѓа на ул. „Агиос Георгиос“ бр. 26.[1] При изградбата, традиционалните облици се збогатени со сложени архитектонски елементи. Внатрешноста е богато украсена.[2].

Во 2000 г. храмот е прогласен за заштитен споменик на културата.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Α' Αρχιερατική Περιφέρεια“. Ιερά Μητρόπολη Σιδηροκάστρου. Архивирано од изворникот на 2014-10-27. Посетено на 27 октомври 2014.
  2. 2,0 2,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/4035/2328/13-1-2000 - ΦΕΚ 76/Β/1-2-2000“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2014-10-27. Посетено на 27 октомври 2014.