Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ѓуземелци

црква во Ѓуземелци

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква во светиниколското село Ѓуземелци.[1] Црквата е од 16 век и претставува најстариот регистриран објект во Општина Лозово.[2]

Свети Ѓорѓи

Олтарните фрески

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Местоположба

Карта

Место Ѓуземелци
Општина Лозово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 16 век
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Иаторија на Општина Лозово

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди