Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Маврово (Лагадинско)

црква во Маврово, Лагадинско

Рождество на Пресвета Богородица (грчки: Γεννήσεως τῆς Θεοτόκου) — црква во селото Маврово, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Рождество на Пресвета Богородица
Γεννήσεως τῆς Θεοτόκου
Карта
40°48′15.2″N 23°28′3.5″E / 40.804222° СГШ; 23.467639° ИГД / 40.804222; 23.467639
МестоМаврово, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1951 - ?
Управа
Архијерејско намесништвоМавровско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Камен-темелникот е поставен во 1951 година. Изградбата извесно време била сопрена, за да продолжи во 1959 г. Првата литургија е отслужена на 7 јуни 1964 г. од јеромонахот Генадиј Калупцис.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Γεννήσεως τῆς Θεοτόκου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.