Црква „Живоносен Извор“ - Гудели

црква во Гудели, Серско

Живоносен Извор (грчки: Ιερός Ναός Ζωοδόχου Πηγής) — црква во селото Гудели, Серско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Живоносен Извор
Ζωοδόχου Πηγής
40°59′44.7″N 23°29′16.4″E / 40.995750° СГШ; 23.487889° ИГД / 40.995750; 23.487889Координати: 40°59′44.7″N 23°29′16.4″E / 40.995750° СГШ; 23.487889° ИГД / 40.995750; 23.487889
МестоГудели, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типбазилика
Завршена1930
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е околу 1930 г на местото на постар храм. Во 1981 – 1984 г. е извршена темелна поднова, кога е додаден нартекс и внатрешноста е живописана во византиски стил.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ζωοδόχου Πηγής“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 19 декември 2017.