Црква „Вознесение Христово“ - Корешница

црква во селото Корешница, Македонија

Вознесение Христово (или Свети Спас) — главна селска црква во демиркапиското село Корешница, Македонија.[1][2]

Вознесение Христово

Поглед на новата црква

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°26′2″N 22°14′29″E / 41.43389° СГШ; 22.24139° ИГД / 41.43389; 22.24139
Место Корешница
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1972
Осветување 1984
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа по последните куќи во селото, веднаш над селската џамија, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

уреди

Црквата е сместена на работ од селото Корешница.

Историја

уреди

Црквата започнала да се гради во 1972 година, а била осветена во 1984 година.[2][3]

Според наводите на Воислав Радовановиќ во неговата книга „Тиквеш и Раец“, на сретселото се наоѓало некогашно црквиште над селската џамија, на местото каде што денес е подигната селската црква.[4]

Архитектура

уреди

Фрескоживопис

уреди

Црквата не е фрескоживописана.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-09-19.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 19 септември 2021.
  4. Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 496.

Надворешни врски

уреди