Црква „Вознесение Христово“ - Долно Трогерци

црква во селото Долно Трогерци, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Вознесение Христово“ - Долно Трогерци 9.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Горнобалванска
Местоположба
Координати 41°50′21.6″N 22°10′24.35″E / 41.839333° СГШ; 22.1734306° ИГД / 41.839333; 22.1734306Координати: 41°50′21.6″N 22°10′24.35″E / 41.839333° СГШ; 22.1734306° ИГД / 41.839333; 22.1734306
Место Долно Трогерци
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Св. Спас) — главна селска црква во штипското село Долно Трогерци, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, сместена на мала височинка, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

МестоположбаУреди

Црквата е сместена во самото село, веднаш по последните селски куќи.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди