Црква Свети Ѓорги (Габрово)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Црквата Свети Ѓоргиархеолошко наоѓалиште во Габрово, Општина Струмица.

Црква Свети Ѓорги
археолошко наоѓалиште
Црква Свети Ѓорги is located in Македонија
Црква Свети Ѓорги
Местоположба на Црква Свети Ѓорги во Македонија
Местоположба 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° N; 22.79472° E / 41.37667; 22.79472Координати: 41°22′36″N 22°47′41″E / 41.37667° N; 22.79472° E / 41.37667; 22.79472
Основни податоци
Место Габрово
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Претставува црква од средновековно време.[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069