Отвори го главното мени

Хаќари (турски: Hakkâri ) е покраина во југоисточна Турција. Административен центар е истоимениот град Хаќари. Покраината има 272 566 жители (2006) и површина од 7 121 км². Разделен е на 4 општини.

Хаќари
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Хаќари во Турција
Местоположба на покраината Хаќари во Турција
ЗемјаТурција
РегионИсточна Анадолија
Површина
 • Total7.121 км2 (2.749 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total272.566
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Повик. бр.0438
Рег. таб.30

НаводиУреди