Хатај (покраина)

Хатај (турски: Hatay) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Антакија. Покраината има 1 253 726 жители (2006) и плоштина од 5 403 кв.км. Разделен е на 12 општини.

Хатај
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Хатај во Турција
Местоположба на покраината Хатај во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total6,685 км2 (2,581 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1,061,055
 • Густина0,16/км2 (0,41/ми2)
Повик. бр.0462
Рег. таб.61

НаводиУреди

Координати: 36°25′49″N 36°10′27″E / 36.43028° N; 36.17417° E / 36.43028; 36.17417